OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ďalší z tohtoročnej rady hviezdnych projektov uzrel svetlo sveta za výrazne menších očakávaní, než tomu bolo v prípade dlho avizovaného debutu superskupiny SHRINEBUILDER. Pod taktovkou dominujúceho kriklúňa a majstra jednoduchých devastačných riffov z hibernujúcich UNSANE (kolujú chýry o tom, že niekdajší bubeník na staré kolená prepadol čaru salsy a odsťahoval sa do Mexika) priložili ruku k dielu aj Niko Werner z bizarných OXBOW a kompletná rytmická sekcia z FLU.ID. Nebyť účasti Ari Benjamina Meyersa, dopĺňajúceho masu pomaly sa valiacich riffov a Spencerovho vrieskania o zaujímavé podmazy a klávesové plochy alebo občasné klavírne zjemnenia, mohol „Halo“ vyjsť aj pod hlavičkou UNSANE. Základná kostra jednotlivých skladieb azda totiž až príliš okato pripomína ich overené postupy. Tu a tam dostane priestor netradičná hra a technika Nika Wernera, typická pre spriaznených a ťažko stráviteľných zurvalcov OXBOW. V porovnaní s tvorbou UNSANE je zase jasne badateľný výrazný príklon a dôraz na melódie. Avšak kým UNSANE sú predovšetkým o výbuchoch hnevu a priamočiarej agresivite, CELAN pôsobí viac znepokojivo a deprimujúco. Napriek istej podobnosti s už spomínanými však CELAN majú navyše práve tento atmosférický rozmer, vďaka ktorému disponujú výrazným potenciálom osloviť širšiu skupinu poslucháčov, nielen priaznivcov Spencerovej legendárnej kapely.
7 / 10
Vydáno: 2009
Vydavatel: Exile On Mainstream Records
Stopáž: 50:16
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.